Abstract:
Метою даної дипломної роботи є встановлення закономірностей формування орнітофауни полезахисних лісосмуг Кропивницької області та їх охороні.
Робота присвячена вивченню орнітофауни полезахисних лісосмуг. Встановлено видовий склад, щільність населення птахів протягом гніздового періоду в полезахисних лісосмугах Кіровоградської області. Детальні маршрутні дослідження у полезахисних лісосмугах проведено протягом 2020 року у Кропивницькій області, переважно у східних районах області – Олександрійському, Петрівському і Устинівському.Обліки проведено у вранішні та вечірні години пішохідними та точковими обліками . При обробці даних враховані результати обліків птахів, які демонстрували гніздову поведінку та регулярно зустрічалися в лісосмугах. Відповідно до різних характеристик лісосмуг, виділено 35 облікових маршрутів загальною довжиною 35 390 м та площею 82,213 га. Дослідження в гніздовий період проводили переважно з 5 до 10 год. ранку за відсутності дощу, сильного вітру або туману.
Найбільш результативними є обліки птахів досліджуваної території у ІІ-ІІІ декадах травня та червні, коли різноманітність орнітофауни значно зростає. Обліки у відкритих агроландшафтах проводили фіксованою шириною облікової смуги, яка складала 500 м (по 250 м з кожного боку) для гніздових.В процесі дослідження було виявлено 84 гніздових видів птахів.