Abstract:
З метою вдосконалення фізичного обладнання розглянуто методику проведення лабораторних робіт, встановлено ефективність проведення фронтальних лабораторних робіт та розроблено мініатюрні установки з механіки та електрики.
Формування проблеми. Основний недолік навчального процесу при проведенні лабораторних занять з фізики полягає в тому, що лекції, які читаються відповідно до програми поступально, крок за кроком, не знаходять одночасного практичного підтвердження у фізичних лабораторіях. Перепоною тому є фінансова неможливість придбати навчальним закладом велику партію однакових традиційних лабораторних установок для проведення лабораторних робіт за даною темою. Тому впровадження бюджетних мініатюрних установок є альтернативою проведення лабораторних робіт, які проводяться традиційним способом.
Матеріали та методи: Робота носить теоретичний та прикладний характер. Поставлена проблема розв’язувалася за допомогою розроблених дослідницьких установок, параметри процесів в яких були теоретично обґрунтовані. Методологічно дослідження базувалися на відомих законах фізики, а її основні науково-практичні результати отримані з використанням відео та фотореєстрації, цифрових технологій обробки результатів багаточисельних експериментів.
Результати. Розроблена теорія та створені мініатюрні лабораторні установки для розв’язання дилеми Тарзана, машина Атвуда зі змінною масою. Розроблено чотири мініатюрні лабораторні установки, а також інструкції для проведення фронтальних лабораторних робіт з електрики, які відповідають запропонованій концепції.
Висновки. Компактність, мобільність, багатофункціональність, дешевизна та довговічність конструкцій, - саме ці головні ознаки мають розроблені мініатюрні установки, які надають можливість кожному студенту та школяру одночасно провести лабораторну роботу на задану тему. Перевагою розроблених мініатюрних установок є можливість виконання дослідницьких робіт для індивідуального навчання.