dc.description.abstract |
Представлений посібник є спробою у стислій формі подати загальну конструкцію естетичної традиції та її істо-ричні модифікації, впливи, фактори, кореляції. Теоретична частина курсу включає ознайомлення з теоретичними пере-думовами, змістами естетичної свідомості та елементами естетичного конструювання – естетичними інваріантами, категоріями, що знаходить відображення у історичній ре-троспективі становлення естетичного вчення, естетичної норми у її історичних видозмінах, естетичній діяльності, її різних форм послідовно проаналізованих у окремих розді-лах.
Зміст посібника передбачає також ознайомлення зі східною традицією естетичного формотворення як впли-вового культурного чинника, що зумовив своєрідну спец-ифіку європейського модернізму, виражену у імпресіонізмі, модернізмі, естетиці мінімалізму, сучасному дизайні, що вигідно відрізняє його від аналогічних проєктів. Порів-няльний аналіз принципів східного натуроцентризму і західного раціоцентризму дозволяє здобувачам зрозуміти принципову відмінність філософських картин східного і західного світу, відмінність традиційних цінностей, вира-жених естетичними ідеалами і практиками.
Зміст розділу «Естетична діяльність» представлено як рефлексію з приводу опосередкованих результатів естетич-ного світовідношення і світорозуміння. Серед актуальних завдань – визначення сутності естетичної діяльності, кри-теріїв її виокремленості з-поміж інших видів діяльності, констатація значущості для людини і суспільства. Аналіз форм естетичної діяльності передбачає ознайомлення з її генетично спорідненими феноменами: творчістю, ми-стецтвом, дизайном, стилем крізь призму осмислення їх загальних принципів. Підсумкова тема курсу присвячена аналізу естетичної практики у освітній культурі: вітчизня-ного досвіду, його конструктивних результатів, проблем та перспектив. Підготовка структури та вибір інформаційного на-повнення курсу зумовлені актуальними особливостя-ми сучасної парадигми, розумінням сучасних акцентів у функціонуванні освітнього середовища, пов’язаного з ди-намікою соціальних процесів і відповідними вимогами, за-даними постіндустріальним контекстом, зокрема, вимога-ми конкретності, компактності, інформаційної достатності, зрозумілості та наочності.
Посібник, орієнтований на ознайомлення з основними парадигмами, проблемами, цінностями естетичного вчен-ня, розроблений як інформаційне ядро загальних знань, ін-струмент наочної демонстрації естетичних зразків, а також супровідний, підтримуючий ресурс, що стимулює пізна-вальний інтерес, подальший розвиток інтелектуальних по-треб здобувачів у напрямку опанування авторитетних ін-формаційних джерел – підручників, посібників, словників, представлених у програмному забезпеченні курсу.
Формуючи зміст посібника, автори звертались до надбань світового і вітчизняного досвіду, прагнули репре-зентувати естетику як цілісну систему знань, максималь-но охопити ключові тенденції естетики, реалізувати мету і завдання курсу в межах практично-орієнтованої філософсь-кої платформи фахової гуманітарної підготовки, адаптува-ти загальний зміст курсу до форми, зручної для викладу та розуміння. |
uk |